Rallye Dakar se blíží: stroje se plaví do Argentiny, detaily trasy odtajněny

Šest týdnů zbývá do startu dalšího ročníku slavné Rallye Dakar. A tým KM Racing měl minulý týden na pilno. Karavana, kterou vedl závodní kamion Liaz, následovaný „bydlíkem“ a dvěma doprovodnými vozy se vypravila na své letošní putování do Jižní Ameriky. A nejmladší pilot kamionu v historii slavného závodu Martin Macík ve svém MINI uháněl do Paříže, aby odtud přivezl horké novinky z prezentace, kterou pořadatelé připravili pro letošní účastníky.

Závodní stroje už jsou na cestě do Buenos Aires

Závodní technika týmu KM Racing už se plaví do Jižní Ameriky. První část cesty, dlouhá 1250 km, vedla ze Sedlčan do francouzského přístavu Le Havre, kde byla auta v pátek předána pořadatelům závodu. Kamion Martina Macíka dál pokračuje v cestě na lodi. A je tu v dobré společnosti, pořadatelé obdrželi klíčky od 265 závodních speciálů, 272 asistenčních vozů, 54 aut pro novináře a přidali také 40 aut, která budou během rallye přepravovat organizátory. Do všech závodních strojů bylo ještě před vyplutím instalováno bezpečnostní vybavení (GPS, Iritrack, Balisa, atd.)  Obrovská loď Grande Sao Paulo na 21 dní promění v největší plovoucí parkoviště vyladěných závodních strojů a míří s drahocenným nákladem napříč Atlantikem. Se svými piloty se závodní vozy potkají až na začátku ledna v Buenos Aires. „Doufám, že až se s Lízou v Jižní Americe shledáme, bude v dobré kondici. Loni nám Líza dorazila s rozbitou spojkou, ztracenými klíčky a vysazeným oknem, takže jsme se do oprav kamionu museli pustit ještě dřív, než závod vůbec začal,“ říká Martin Macík.

Češi mají 5. nejsilnější zastoupení a těší se na maratónské etapy.

Martin Macík mezitím v Paříži získal další informace, které organizátoři odtajnili. A pro Čechy to byly pozitivní zprávy. Naše země bude mít na blížícím se startu Rallye Dakar páté nejsilnější zastoupení čítající 5 kamionů, 5 motocyklů a 5 aut. Optimistické byly také nové informace k trati, kterou letos připravoval Marc Coma, úspěšný motocyklista a vítěz několika předchozích ročníků. Posádce týmu KM Racing, ve složení Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva, vyhovuje zejména fakt, že součástí závodu budou také netradičně dlouhé etapy. Jedna z nich bude dokonce maratónská a posádky po dojetí do bivaku nebudou mít k dispozici techniky ani servis, takže případné opravy budou muset řešit svépomocí, případně přečkat do konce následující etapy. Na závodníky čekají také několik etap vedoucí ve výšce přes 3 500 metrů nad mořem. Dalším náročným úsekem bude i trasa přes oblast Fiambalia, která je proslulá vysokými teplotami a hodně rozbitým terénem. „Kamiony letos pojedou také přes Bolívii, kterou zatím nemáme tak dobře zmapovanou, takže nemůžeme přesně odhadovat, co nás čeká. Ale zatím se zdá, že v letošním ročníku se nedočkáme rozsáhlejších písečných a dunových polí, na které se všichni každý rok tolik těšíme a které rozhodují závod,“ uvádí Martin Macík. Každopádně, letošní trasa bude měřit přes 9 000 km a povede z Buenos Aires do Rosaria. Na pódiu se posádky představí 2. 1. 2016 a 3. 1. odstartuje úvodní etapa., do cíle závodníci dojedou 16. 1.

Martin Macík bude v Sedlčanech naposled trénovat 28. prosince a na následující den už mají všichni členové týmu koupené letenky do Jižní Ameriky. Fanoušci mohou Martinovu cestu na Dakar podpořit prostřednictvím projektu Todokazeme.cz.

KM Racing Media

Josef Kalina: Dlouhá křivolaká cesta

 „Na Dakaru jsem málem umřel, ale bez něj bych už asi taky nežil“   

Živoucí dakarská legenda, navigátor Josef Kalina, přináší knihu, na kterou fanoušci nejslavnější rallye na světě dlouho čekali. Titul Dlouhá křivolaká cesta přibližuje dramata, která jeden z nejnebezpečnějších závodů na světě Rallye Dakar za léta svého trvání přinesl, a jichž byl Josef Kalina přímým svědkem. Slavný pouštní navigátor stál na startu své první rallye už v roce 1986, na kontě má 24 ročníků a skvělá umístění, včetně tří vítězství s Karlem Lopraisem. Poutavý vypravěč, který Čechy na Dakar přivedl, popisuje zákulisí závodu i setkávání s osobnostmi, jež slavná rallye svedla dohromady. Kalina zažil nehody a několikadenní čekání v poušti na záchranu i pocity vítězství, má obdiv všech českých dakarských týmů, přesto si dodnes zachoval svůj osobitý nadhled a humor. Josef Kalina všechny dechberoucí zážitky a cenné zkušenosti zaznamenal do knihy Dlouhá křivolaká cesta, která právě vychází. A co bude dál? Samozřejmě, další ročník Rallye Dakar. Není se co divit, i ve svých 66 letech dokáže Josef Kalina kamion navigovat pouští jako málokdo.

www.knihadakar.cz

Cena: 490 Kč

KM Racing Media

Lukáš Kvapil otestoval BMW Z4 a R 1200 R

Úspěšný motocyklový závodník dálkových rallye Lukáš Kvapil otestoval BMW Z4 sDrive35is a motocykl BMW R 1200 R.

Přípravy na start nejtěžšího závodu na světě, rallye Dakar, jsou v plném proudu. Motocyklový závodník Lukáš Kvapil si v rámci testování a zdokonalování navigačních dovedností vyzkoušel i jiné stroje, než ty vysloveně závodní – dvojici roadsterů, jeden s dvěma a druhý se čtyřmi koly. Usedl za řídítka motocyklu BMW R 1200 R a za volant sportovního roadsteru BMW Z4 sDrive35is. Oba tyto stroje by klidně mohly být hračkami známého agenta tajných služeb, proto k tomuto testování Lukáš Kvapil zvolil i perfektně padnoucí oblek.

Motocyklový roadster ohromil Lukáše Kvapila skvělým designem a samozřejmě motorem boxer, který mu dodává velmi speciální jízdní projev. Ani automobilový roadster nezůstal pozadu. Jeho pohon zadních kol spolu s přeplňovaným řadovým šestiválcem o výkonu 250 kW/340 k totiž dokázal vlít adrenalin do žil i tomuto ostřílenému borci, který má dobrodružství v krvi.

Lukáš Kvapil (35 let) je členem KM Racing teamu, profesionálním vojákem a sportovcem ASC Dukla Praha. Již nyní se připravuje na Rally Dakar 2017, jeden z nejextrémnějších závodů na světě. V motocyklové sezóně 2015 dosáhl největších úspěchů v evropském šampionátu dálkové rallye Baja. Dojel na prvním místě v Maďarsku, na 3. místě v Polsku a na 6. místě ve světovém poháru v Polsku. Dojel také na 224. pozici z dvou tisíc účastníků extrémního závodu Erzberg Rodeo.

KM Racing Media