Tým KM Racing má před sebou další důležitý závod – Baja Poland. Pro motorkáře Lukáše Kvapila bude polská rally první zkouškou po více než měsíční rekonvalescenci způsobené nepříjemnou nehodou. Na pilota Martina Macíka, navigátora Františka Tomáška a mechanika Michala Mrkvu, posádku černé závodní liazky, čeká v polském Štětíně obhajoba loňského vítězství a další testy jejich nové liazky.

Lukáš Kvapil se, ne vlastní vinou, dostal v červnu do dopravní nehody, která pro něj skončila zlomenou klíční kostí a pobytem v nemocnici. Tato nešťastná událost přerušila jeho intenzivní přípravu na Rallye Dakar 2017, ale zároveň mu poskytla prostor, aby se stihl oženit. Hned, jak mu to jeho zdravotní stav dovolil, začal znovu tvrdě trénovat. V Dukle Praha zlepšoval svou fyzickou kondici, každý den odjel tréninkové kilometry na motorce a další výcvik absolvoval i v rámci svého zaměstnání mentora speciální přípravy u Vojenské policie. Baja Poland tak pro něj bude prvním závodem po smolném zranění. V loňském ročníku Baja Poland Lukáš v kategorii motocyklů skončil na šestém místě. „Po úrazu už se cítím dobře, rekonvalescence byla poměrně rychlá a jsem rád, že mi lékaři start na Baja Poland povolili. Už se těším, musím před Dakarem nabrat další závodní zkušenosti,“ říká Lukáš Kvapil.

kmbajaPL82015-24

Do Polska se těší také posádka Martina Macíka, která loni závod v kategorii kamionů vyhrála. „Baja Poland vede v náročném písečném terénu vojenského prostoru, takže máme další příležitost vyzkoušet, co náš nový kamion dokáže. Předpokládám, že po rally se zase zavřeme v dílně a budeme na něm dál pracovat. Pak přijdou testy v marocké poušti a poslední úpravy budou dokončeny těsně před odjezdem na Dakar,“ říká Michal Mrkva, mechanik týmu. „Do ideální kondice se před další Rallye Dakar neladí jen auto, ale i my v posádce. Hodně teď běháme, máme pravidelné tréninky zaměřené na vytrvalost a sílu. Ale opravdová legrace teprve začne. Tři měsíce před Dakarem zahájíme dvoufázový trénink, pojedeme do hor a budeme zlepšovat naše výkony v nadmořských výškách,“ říká Martin Macík. A navigátor František Tomášek doplňuje: „Nezasvěcenému pozorovateli se může zdát, že se jen vezeme, ale zvládnout několik dní v autě, kde zažíváte vedro, vysoké nadmořské výšky a nepřestávající otřesy vyžaduje opravdu dobrou kondici. Pokud jste dobře připraven fyzicky, neunavíte se a dokážete se lépe soustředit na navigaci nebo řízení. Fyzička zkrátka podstatně ovlivňuje náš výkon.“

kmbajaPL82015-23

V pátek 26. srpna bude tým absolvovat na Baja Poland technické a administrativní přejímky, které musí stihnout do 9 hodin. Na Martina Macíka pak čeká shakedown, zahřívací rozjížďka. Odpoledne jezdci zvládnou ještě briefingy k závodům a už večer je na programu prolog dlouhý 7,08 km, který určí pořadí pro sobotní start.
A jaké jsou další plány? Po Baja Poland se KM Racing potká se svými fanoušky 2. až 4. září na holešovickém Výstavišti v rámci akce Prague Harley Days, v polovině září proběhne za účasti přátel a příznivců týmu velké testování v marocké poušti a 19. listopadu můžete Martina Macíka a Lukáše Kvapila vidět na akci FMX Gladiator Games v pražské 02 aréně.

KM Racing Media

PS: Fotogalerii z minulého ročníku najdete na tomto odkazu: Fotogalerie Baja Poland 2015