Jak funguje Dakarský tým v karanténě? Jak vidí Martin Macík další vývoj současné situace? Bude příští Dakar jiný? A jak se má Karel? Přinášíme Vám rozhovor s Martinem Macíkem mladším, který ve stručnosti popsal poslední vývoj v týmu Big Shock Racing.         

Martine, co teď celé dny děláš?

Flákám se. Ne, samozřejmě si dělám srandu. Makám, protože to ani jinak neumím. Když 10 minut nic nepodnikám, jsem nervózní. Na druhou stranu, aktuální situace mě konečně naučila víc se věnovat sobě, své rodině a občas prostě na chvilku vypnout. Jinak normálně pracuji, plánujeme všechny aktivity na další sezónu a novinky pro náš fanshop. Už teď navrhujeme novou kolekci oblečení. A také chystáme jedno překvapení, úplně nový projekt, který bude už brzy venku! Rozhodně se nenudíme. Chci, aby bylo vše připravené a mohli jsme se naplno rozjet hned, jak se uvolní nezbytná opatření. 

I když je teď těžké plánovat, jak vidíš další vývoj?

Úplně stejně jako před tím, než byl zaveden nouzový stav. Ano, bude to těžké. Pro všechny. Budeme se muset snažit ještě víc než před příchodem koronaviru. Ale uděláme všechno pro to, abychom se co nejdříve dostali zpět. Jsme optimisté a věříme, že se brzy zase vše rozjede. Už teď jednáme se sponzory a řešíme, jak se vzájemně podpořit. Vymýšlíme, co vše můžeme udělat pro naše partnery, abychom jim pomohli, a jak oni dokážou podpořit nás. Zdraví je vždy na prvním místě. Ale jakmile dojde k uklidnění situace, bude třeba oživit ekonomiku. Před příchodem koronaviru byla opravdu silná a dařilo se. Teď budeme muset všichni zabrat.  

Jak bude podle nejnovějších informací probíhat tvoje letošní závodní sezóna?

Čekáme, jak dopadne testování v Africe na začátku června a také závod Baja Aragon v červenci. To jsou teď nejbližší otazníky. Pokud se neuskuteční ani jedna z těchto akcí, máme záložní plán. S předstihem odtajníme náš nový projekt. Doufám, že potěšíme fanoušky i partnery. Já sám už se těším moc. Ale zatím nechci prozradit víc.

Takže novinky budou i letos?

Ano, máme mraky nápadů, jak rozšiřovat aktivity našeho Big Shock Racing týmu. Na několika nových projektech už teď pracujeme. Chceme, aby vše, co děláme, bavilo i naše fanoušky. Společně si užíváme nejen závody a Dakar, ale i obyčejné blbnutí, spojené se silnými motory a legrací. Během Dakaru nás lidé pokaždé hodně podporují a my se jim to snažíme během roku vracet. Teď to chvíli nejde, ale jakmile situace dovolí, mám v plánu obnovit tréninkové jízdy s fanoušky v Sedlčanské kotlině, představit náš nový projekt a také připravované novinky v rámci talk show Posedlí Dakarem 2021. Už teď vše chystáme, abychom byli ready. Čeká nás hodně nového. Záleží jen, jaké budou možnosti. To bych nebyl já, kdybych zase něco nevymyslel!

Co se teď děje v Pilot Cafe?

Kavárna momentálně funguje pouze na tzv. „otevřené okénko“ neboli holky prodávají „to go“ skrz dveře. Když jsme zvažovali tuto variantu, dali jsme na Instagramu hlasovat. Naši hosté byli jednoznačně pro, a tak jsme do toho šli. Chodí hodně lidí a my jim za to moc děkujeme. Jsou pro nás důležití a chceme jim dopřát dobrou kávu, kterou teď v okolí nemají kde pořídit, a na které prostě občas stojí celý den! A holky se teď pustily do pečení domácích koláčů, bábovek a bananabreadů, po kterých se pokaždé zapráší. Samozřejmě to není na uživení, ale kavárna nepřestala žít a vyděláme si alespoň na částečné pokrytí výplat a nájmu. Bohužel, stále nevíme, kdy budeme moci normálně otevřít. Ale jsme připravení. Celou kavárnu jsme vypucovali, dodělali dekoraci, na kterou nebyl čas, vylepšili jsme menu, dodělali web a zařídili spoustu dalších věcí.

Plánuješ pro příští Dakar nějaké změny?

Určitě ne v posádce kamionu. Ta se osvědčila výborně, František s Davidem se mnou zase budou sedět v kabině. Náš Karel je právě teď rozebraný a všechny technické změny jsou téměř hotové. V mé přípravě proběhne určitě několik úprav. Chci trénovat více než loni. A nejen v kamionu. Současně, pracujeme na tom, abychom příští Dakar našim fanouškům mohli zprostředkovat ještě živěji, přinést více materiálů přímo z místa dění. Spolupracujeme na tom s naším generálním partnerem Big Shock!. Energie bude potřeba.

Myslíš, že bude příští Dakar aktuální situací nějak ovlivněný?

Já si to nemyslím, ale stát se může cokoli. Jsme teprve na začátku dubna a za poslední měsíc se toho událo hrozně moc. Doufám, že budeme za chvilku zase v normálu, svět se z toho oklepe a pojede dál. I když restart v některých odvětvích asi potrvá o něco déle. 

Martine, máš už pomlázku?

Každý rok jsem byl zvyklý si pomlázku uplést, a dokonce jsme chodili každý rok koledovat s partou kamarádů z gymplu. Byla to taková naše tradice. Tento rok to bohužel neklapne a pletení pomlázky výjimečně vynechám. 

Přejeme vám krásné Velikonoce, hodně sil a pozitivní mysl.