Čech Martin Macík Jr. bude na Dakaru historicky nejmladším pilotem kamionu

Martin Macík Jr. se ještě 30. prosince projel ve svém tréninkovém kamionu, na Silvestra nastoupí do letadla směr Buenos Aires, aby se letos opět vydal na závod Rallye Dakar. Martin je profesionálním pilotem závodního kamionu Liaz, týmu KM Racing. Dakaru se jako navigátor účastnil už v předchozích dvou ročnících, loni jeho posádka získala 13. místo. Ve svých 25 letech bude nejen nejmladším pilotem Dakaru ve startovním poli kamionů, ale současně se stane nejmladším pilotem české historie závodu.

Letošní Rallye Dakar bude odstartována 4. ledna 2015. Martin Macík Jr. v Sedlčanské kotlině trénoval až do 30. prosince. Na Silvestra se se svým týmem vydá vstříc dobrodružství nejtěžšího závodu terénních speciálů. Pod startovním číslem 525 vyjede v posádce společně s navigátorem Miloslavem Janáčkem a technikem Michalem Mrkvou. Tým tvoří také mechanici a majitel týmu, kterým je Martinův otec – Martin Macík starší. „Táta kamiony staví, já mu je ničím,“ směje se Martin. „Po pravdě, otec mi radí dost často, ale jak to tak bývá, občas se člověk musí sám přesvědčit, aby mohl dát zkušenějším za pravdu,“ komentuje spolupráci s tátou Martin.

Technika a většina osobních věcí už byla do Jižní Ameriky odeslána v polovině listopadu. „Vezeme sebou vše potřebné. Naše zázemí je profesionální, kromě závodního kamionu s námi jedou ještě tři doprovodné vozy. Jedním z nich je i „bydlík“, kde máme postele a vše, co potřebujeme pro načerpání nových sil po jednotlivých etapách. Stejně vyladěná je i naše servisní podpora. O závodní kamion se bude starat pět mechaniků, což je i na Dakar docela úctyhodný počet,“ popisuje Martin Macík Jr.

Martin nepodcenil ani osobní přípravu. „Poslední dva měsíce jsem absolvoval nejtvrdší trénink svého života. Vzal si mě do parády osobní trenér, díky kterému mám na kontě přes 200 naběhaných kilometrů a nazvedáno přes 23 000 kilogramů v činkách. A to podotýkám, že jsem nikdy před tím neběhal, ani takto neposiloval,“ vysvětluje Macík.

O svém Dakaru bude Martin průběžně informovat na Facebooku, kde bude zveřejňovat videa, postřehy a komentáře k jednotlivým etapám. Věří, že letošní ročník není jeho posledním, protože zkušenosti jsou jednou ze zásadních podmínek úspěchu v podobném závodu. „To dokážeme. Účast na Dakaru obnáší spoustu času, energie i finančních prostředků, takže je logické, že jsme před odjezdem mírně napjatí. Ale už dnes plánuji budoucnost a připravuji projekty, které by mi měly pomoci zajistit podporu pro další ročníky. Dakar je běh na dlouhou trať a letošním ročníkem to určitě nekončí,“ popisuje své pocity před odjezdem Martin.

O Martinovi Macíkovi Jr.

Narozen: 23. 04. 1989, Benešov

Úspěchy jako pilot:

Baja Hungaria 2014 – 1. místo

Baja Spain 2014 – 4. místo

Úspěchy jako navigátor:

Dakar 2014 – 13. místo

Silkway 2013 – 7. místo

Dakar 2013 – 18. místo

By |2014-12-30T21:13:53+00:00Prosinec 30th, 2014|Dakar 2015, Macik, Season 2015|