Na tiskové konferenci v Paříži pořadatelé ukázali základní nástin nového, už 37. ročníku Rallye Dakar, který se posedmé pojede v tradičním lednovém termínu v Jižní Americe.

Organizace startu i cíle se znovu přesouvá do Buenos Aires, tak jako tomu bylo v prvních třech letech, ve kterých se Dakar na jihoamerickém kontinentu jel. Čtvrtý lednový den soutěžící odstartují z argentinské metropole a po třinácti etapách se tam vrátí, aby strávili den volna na pobřeží Pacifiku v Iquique.

Je zajímavé, jakým způsobem se oddělí trasy automobilů a kamionů a poté i motocyklů s quady. Dne 9. ledna přijedou všichni účastníci do Iquique. Doprovody budou moci rozmístit a připravit svůj ansámbl na tři dny. Zatímco automobily a kamiony budou mít 10. ledna volný den, motocyklisté s quady odjedou těžkou etapu do bolivijského Uyuni, odkud následující den pojedou zpět do Iquique, obě etapy budou maratónské, bez účasti doprovodů. Den po nich se na stejnou trasu vydají i automobily a kamiony, zatímco motocyklisté budou mít volný den 12. ledna. Ve stejný den se všichni setkají zpět v Iquique, aby se druhý den ráno už všichni společně vydali do Calamy na další těžkou atacamskou etapu. Je zajímavé, že už po čtyřech dnech budou všichni účastníci v Chile, takový bude první polovina soutěže kvapík.

Jsou známa i etapová města. Podle předpokladů bude první argentinská část protkána nesmírně dlouhými etapami a přejezdy doprovodů. Zatímco 4. ledna proběhne v Buenos Aires pódiový ceremoniál, už druhý den ráno vyjedou soutěžící na téměř 900 kilometrů dlouhou etapu s cílem ve Villa Carlos Pas nedaleko Cordoby, tradiční centrální místo Argentinské rallye. Dalšími etapovými městy jsou San Juan, Chilecito a Copiapó. Zdá se, že legendární bílé písky Fiambaly budou tentokrát vynechány a speciálka do Copiapó se odjede až poté, co se účastníci dostanou přes Andy průsmykem Svatého Františka. Následovat bude už drsná Atacama, etapy do Antofagasty a Iquique uzavřou první polovinu, ale jak stojí výše, motocyklisté a quadisté si svůj den volna prožijí až o dva dny později, po nich i piloti aut a kamionů vyrazí vstříc Uyuni a zpět, do vysokých nadmořských výšek. Jedna z rozhodujících etap bude ta do Calamy, pravděpodobně s velkým množstvím písků. Následuje druhý přejezd And přes Paso de Jama a kratší speciálka do Salty (tam, kde by den volna letos). Další dvě etapy budou patrně pekelně dlouhé, přes lázně Termas de Rio Hondo až do rosaria, dějiště startu letošního ročníku. Poté už jen kratší závěrečná etapa do Buenos Aires, jejíž součástí bude i slavnostní vyhlášení vítězů.

Tým KM Racing čeká v letošním roce několik změn, ale bude opět u toho. Ještě před Dakarem se však zúčastníme tradiční jarní test session v Tunisku a v červenci bude následovat ruská Silk Way Rally.

KM Racing Media / Jiří Vintr