Černé myšlenky budiž zahnány kamsi do kouta – Dakar 2016 bude na své trase mít pouště. Dokonce ty nejkrásnější v Jižní Americe – příští ročník totiž odstartuje 3. ledna v peruánské metropoli Limě, aby o 13 dnů později našel cíl v argentinském Rosariu.

PořadateMapa_Dakar_2016lé si tentokrát řádně zabrnkali na struny dakarských fandů. Nejprve oznámili termín konání tiskové konference k novému ročníku na nezvykle brzký termín – o hostitelských zemích bylo jasno, stejně jako o jejich finančních garancích. V zákulisí se už mluvilo o možném vstupu Paraguaye a Uruguaye na dakarskou scénu. Týden před hlavní tiskovkou přišla pro dakarské fandy řádná jobovka: Chile nebude na mapě příští Rallye Dakar. Důvod: záplavy zpustošily sever země a veřejné prostředky jsou určeny na jeho obnovu. Rallye Dakar bez pouště Atacama, jen s tím minimem pouštních úseků, které nabídne Argentina? Opravdu by se pořadatelé vzdali původního charakteru soutěže do takové míry? Naštěstí nikoliv, tedy prozatím… Chile i nenáviděná poušť Atacama se další rok mají na dakarskou mapu vrátit.

 

Peru rozšířilo řady dakarských zemí v ročníku 2012 – tehdy soutěž započatá v Argentině právě v Limě gradovala. Po těžkém průjezdu chilskou Atacamou si na účastníky počíhala ta peruánská: s kratšími speciálkami, na menší ploše, zato technicky náročná a divácky nesmírně atraktivní. Další rok Dakar v Limě dokonce odstartoval – Peru nabídlo čtveřici nezapomenutelných etap, které patřily k tomu nejkrásnějšímu v historii jihoamerických klání. I v roce 2016 lze očekávat etapová města jako Nazca, Pisco nebo Arequipa. Odtud zamíří dakarská soutěž do Bolívie, která je velkou neznámou. Den volna si účastníci odbudou už v Argentinské Saltě, rozhodně již nikoli poprvé, na zdejší manýry počasí všichni jistě ještě vzpomínají. Následovat bude šestice etap v Argentině – nejprve podandská oblast v okolí San Miguel de Tucumán, Chilecita, San Rafaelu a San Juanu, pak už se stočí do dlouhého přejezdu směr Rosario.

“Bude to zajímavý ročník,” říká pilot KM Racingu Martin Macík jr. “Hlavní je, že i v tomhle ročníku uvidíme poušť, ta peruánská je moc hezká a známe ji. V roce 2013 jsme tudy projížděli, když jsem startoval v posádce Vlasty Vildmana. Kdo ví, možná se o vítězích bude rozhodovat právě tady, i když by na to bylo asi ještě brzy. Argentinské etapy totiž bývají ukrutně rychlé a s malými časovými rozestupy.”

Jezdec KM Racingu, který za volantem svého Liazu získal prvenství v soutěži Baja Drawsko, se prezentace ve Francii osobně zúčastnil. “Pořadatelé nám osvětlovali, jak se při trasování postupuje. Nejdříve je nutná dohoda s hostitelskou zemí o podmínkách průjezdu. Následuje dohoda o startovním a cílovém městě, jakož i o dni volna. Teprve pak přicházejí na řadu jednotlivá etapová města a tvorba příslušných etap. Chile je v tomto ohledu stále problematičtější, i když si Dakar bez Atacamy už ani neumím představit. Za poslední roky díky trasování Dakaru údajně přišli až na 140 nových archeologických nalezišť, na která jsou velice úzkostliví. Při trasování v Chile už prý deset chlapíků v rozestupu osobně prochází trasu a hledá cokoli, co by průjezdem konvoje pouští mohlo přijít k újmě a bylo historicky cenné. Zkrátka není to jednoduchá situace,” uzavírá Martin.

KM Racing má ve druhé polovině května na programu tradiční dakarskou přípravku v tuniských dunách. I když to chvíli vypadalo, že se závodníci při Dakaru 2016 do dun ani nedostanou, dočkají se jich do sytosti a zácvik se jistě bude hodit.

KM Racing Media / Jiří Vintr