Sice třinácté, ale vůbec ne nešťastné místo v celkovém pořadí si díky konzistentním výkonům v každé etapě bez velkých výkyvů připisuje pilot KM Racingu Vlastimil Vildman. Spolu s navigátorem Martinem Macíkem mladším a mechanikem Michalem Mrkvou jsou jednou ze čtyř českých posádek kamionů, která spatří cíl ve Valparaisu.

Vlasta Vildman si v ročníku, který byl pravděpodobně nejtěžší z těch, co absolvoval, rozhodně však konkurenčně nejnabitější, připisuje své nejlepší umístění na Dakaru. Zároveň má stoprocentní bilanci, co se týká úspěšnosti účastí – jel třikrát (v letech 2011, 2013 a 2014) a pokaždé dokázal soutěž dokončit v první dvacítce.

Poslední etapa byla pro Vlastu kontrastní v porovnání s tm, co se odehrávalo v boji o první místo. Bylo zřejmé, že dvanáctý kamion v pořadí (Hino Teru Sugavary) i nejbližší pronásledovatel jsou výsledkově daleko. Vlasta tedy zvolil opatrnou taktiku “festina lente”, aby nic neponechal náhodě.

“Děkujeme všem, kdo nám fandili, jsme šťastní, že už to máme za sebou. Byl to vážně těžký Dakar, ale podle mě by právě takový měl být! Dnešní etapa byla stejná jako závěrečná minulý rok, takže jsme věděli, co nás vlastně čeká. Vlasta si chtěl udržet své umístění v celkovém pořadí a nedělat z toho na samotný konec drama. Pro mě je to druhý Dakar jako navigátor a druhý dokončený, takže pocity jsou rozhodně radost a nadšení! Že už bych si opravdu zkusil přesednout za volant? Uvidíme,” řekl ještě z kabiny závodního vozu po dojezdu navigátor Martin Macík mladší.

Pozdě večer ještě posádky čekalo slavnostní vyhlášení ve Valparaisu, takže připomeňme, že KM Racing měl na Dakaru tři posádky. Jaroslav Valtr s kamionem č. 513 musel odstoupit už v první polovině kvůli poruše motoru, Josefa Macháčka zradila převodovka jeho buggy. I to je Dakar. Boj o čelo kategorie kamionů byl dramatický do posledního metru a pořadí se ještě dvakrát změnilo v průběhu závěrečné etapy. Nizozemec Gerard de Rooy se nakonec musí spokojit s druhým místem, protože vítězství si hlavně vynikajícím výkonem ve druhé polovině soutěže vydobyl Andrej Karginov s Kamazem.

Připravujeme pro vás další ohlasy a zhodnocení, jakož i vyhlášení výsledků u cílové rampy.

KM Racing Media / Jiří Vintr