Administrativní a technické přejímky spustily hlavní část předstartovní fáze Rallye Dakar 2015. Posádka Martina Macíka prošla i díky precizní přípravě naprosto bez problémů. Vozidlo umístila do uzavřeného parc fermé,a tím pro ni předstartovní fáze končí. Ke kamionu se znovu dostane až před slavnostním startem 3. ledna.

Tradiční předstartovní cvrkot nabral pořádné obrátky až po poledni, kdy se k přejímkám dostavily favorizované týmy kategorie automobilů, Peugeot a Robby Gordon. To už měla posádka žlutočerného Liazu svůj díl za sebou. Nejvíce času tradičně sebraly administrativní přejímky, kdy posádka musí postupně verifikovat několik desítek formálních částí a za každou dostane razítko do příslušného bookletu. Praktická část v jedné z výstavních hal už byla formalitou. „Ukázalo se, že hlavní část jsme si odbyli v Le Havre. Tady v Argentině nám pouze doinstalovali elektronické systémy, jako je iritrack nebo navigace. Natočili jsme také spot pro pořadatelskou televizi, přece jen si všimli, že jsem nejmladším pilotem kamionu ve startovním poli. Část přejímek u Fabiena Calveta už byla v pohodě, naše auto velice dobře zná. Jeho kolegové provedli jen formální kontrolu přileb a závodního oblečení. To totiž musí být certifikované a v této otázce budou pořadatelé vždycky nekompromisní,“ řekl po přejímkách Martin Macík jr., který má tak až do slavnostního startu volno.

Součástí přejímek je tradiční Dakar Village. Příchozí fandové mohou okusit řadu atrakcí, defilé každé posádky na malém pódiu, občas i tu a tam zahlédnout nějakou tu hvězdu své kategorie. Velké expozice v ní mají hlavně stálí sponzoři soutěže. Předstartovní bivak tak částečně osiřel, zmizela z něj všechna závodní technika… Rallye Dakar 2015 odstartuje slavnostním ceremoniálem 3. ledna odpoledne a večer, zatímco o den později už všichni vyrazí do první etapy, jejíž součástí bude kratší speciálka nedaleko Rosaria.

 

KM Racing Media / Jiří Vintr, Buenos Aires