Sedlčanská stáj testovala na tradičním soustředění v Tunisku techniku a nové posádky. Jízdy přibrzdila pouštní bouře

Příklon k mladým a zatím méně známým tvářím, jejichž devízou je perspektiva do budoucnosti. Tak se dá pojmenovat cesta, na jakou se vydává tým KM Racing, který se minulý týden vrátil z dvoutýdenního testování v tuniské poušti. V okolí oázy Ksar Ghillane nalezli členové stáje tradičně skvělé podmínky, ale poznali i drsnou saharskou bouři, která jim nedovolila čtyři dny vyjet. Nedílnou součástí programu byly „seznamovačky“ hostů stáje s podmínkami, jaké panují při maratonských soutěžích.

Prioritou kempu však bylo pochopitelně testování vylepšené techniky a zároveň i nováčků, kteří získávali první ostruhy v náročných pouštních podmínkách. „Jezdili jsme v podstatě týden v jednom tahu, další program ale ovlivnilo mizerné počasí. Přepadla nás taková bouřka, že pouští tekla voda jako při povodních a smetla i silnice,“ začal své vyprávění šéf KM Racingu Martin Macík starší.

Posádka kamionu Liaz ve složení Martin Macík mladší, Marian Orlický, Jakub First najezdila skoro dva tisíce závodních kilometrů. U buginy Optimus šlo hlavně o test nové posádky Jakub Knoll, Jakub First. V případě možné startovní kolize obou vozů by Kubu Firsta v bugině nahradil jiný mechanik KM Racingu. „V podstatě jsme všechno odzkoušeli. Úspěch odpovídal tomu, co jsme do Ksar Ghillane přivezli. Testovali jsme brzdy a nastavení podvozku, protože do bývalé buggy Pepy Macháčka usedl jiný pilot, který se musel hlavně seznamovat s novou technikou,“ říkal bývalý úspěšný kamionový pilot.

Cílem je výchova nové generace

Obě posádky považuje za týmově primární i vzhledem k jejich věku. „Jsou to všechno kluci od třiadvaceti do šestadvaceti let. Je to úplně jiná generace a úspěchy se mohou dostavit tak v horizontu tří let. Dřív určitě ne,“ pokračoval. „Uvidí se, jak nám to půjde a jestli bude tento projekt úspěšný. Bezesporu sázíme na mladou krev. Tito lidé jsou v naprosté pohodě, mají chuť se učit a už teď jedou hodně rychle. Samozřejmě mají malé zkušenosti s maratonskými soutěžemi,“ nezastíral týmový boss.

„Mladé pušky“ nyní čeká účast v soutěžích mistrovství Evropy Baja. „Mechanici nejprve rozeberou kamion a buginu a připraví je na letošní sezonu, v níž by se posádky měly představit minimálně ve třech startech. Až později přijdou na řadu větší závody a navigační soutěže. To je ale už výhled do příští sezony. V roce 2016 bychom mohli zkusit Silk Way Rally,“ naznačil Macík.

Ve žlutočerných barvách bude nadále startovat Josef Macháček, který Buggy Optimus prodal KM Racingu a pořídil si jinou techniku, kterou v tunisské poušti podrobil zatěžkávací zkoušce. S  veteránem Josefem Kalinou se počítá do dalšího liazu, který by si měl pronajmout klientský pilot. „Pepíkova role spočívá v tom, že by mu jako zkušený navigátor měl vysvětlit všechno potřebné a důležité a vytáhnout ho třeba k dakarskému startu,“ prohlásil Macík s tím, že KM Racing je schopný postavit pro zájemce rentové kamiony i buginy.

„V hlavě teď máme nejbližší závody. Rallye Dakar je nejdražší. KM Racing v něm nyní nehodlá dominovat, ale chce si ve svém programu vychovat mladou generaci posádek, která by se k Dakaru jednou probojovala a byl to pro ní určitý vrchol,“ dodal.

KM Racing Media / min