Žlutý kamion týmu Big Shock Racing úspěšně prošel přejímkami a odstartoval do sedmidenního dálkového závodu Rallye du Maroc. V kategorii kamionů bude soupeřit se svým dvojčetem, identickým Ivecem, které ve stejný čas vzniklo v sedlčanských dílnách týmu Big Shock Racing, na zakázku pro Jaroslava Valtra. A hned první sobotní část marocké rally ukázala, že organizátoři pro jezdce připravili trať, na které se nebudou nudit. Náročný terén nekompromisně prověří odolnost závodních strojů i připravenost jezdců. V první etapě dojel Karel po dvou defektech a drobné navigační chybičce do cíle na 2. místě.      

Noční přesun na úspěšné přejímky 

Závodní stroje se pod dohledem pečlivých Big Shock Racing mechaniků vydaly do Maroka s dostatečným předstihem po silnici. Zatímco pilot Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a dalšími členy týmu ve čtvrtek po práci naskočili na letadlo, které je přeneslo z deštivé Prahy do noční vyhřáté Casablanky. Vzbudit obsluhu autopůjčovny po půlnoci nebylo snadné, ale nakonec se zamluvená auta podařilo vyzvednout, i když s poloprázdnou nádrží. Po vyřešení všech cestovatelských dobrodružství zbývalo už jen ujet 288 km do Fesu, kam naši závodníci dorazili ráno ve 4:30. Zalehli do připravených stanů a okamžitě usnuli. Po pár hodinách spánku je probral šílený budíček. Na programu pátečního rána totiž byly technické přejímky v hotelovém parku. „Karel, náš nový kamion Iveco, bez problémů absolvoval klasické přejímkové kolečko. Pořadatelům jsme předložili licence, doklady, potvrzení o platbách, lékařské dotazníky. Sesbírali jsme všechna potřebná razítka. Dostali jsme náramky, nálepky s číslem 501 a také přístroje do auta. A zítra už hurá na trať,“ popisoval úvodní formality pilot týmu Big Shock Racing Martin Macík. 

Nemám rád první etapy

A v sobotu Karel se svou posádkou vyrazil do první etapy vedoucí z Fesu do Erfoudu. Jak pilot Martin Macík pokaždé zdůrazňuje, úvodní etapy nemá rád. Posádce chvíli trvá, než se rozjede a současně ji brzdí mnohokrát ověřená zkušenost, že první etapa závod nevyhrává. Proto jede hlavně hlavou, s rozmyslem a na částečný výkon. Ani v Maroku tomu nebylo jinak. „Na začátku jsme krásně letěli, ale pak jsme udělali zadní pneumatiku. Dařilo se nám jet dál a průběžně ji dofukovat. Ale najednou jsme prorazili další, tentokrát přední kolo. Pokračovat už se nedalo. Museli jsme přední kolo vyměnit,“ popisuje vývoj závodu Macík. Výměnou kola posádka českého kamionu ztratila asi 9 minut. Ale ve zbývající části etapy se dařilo ztrátu dotahovat. Menší navigační nedorozumění pak přibrzdilo vůz týmu Big Shock Racing ještě těsně před koncem etapy. „Při výjezdu z řečiště jsme špatně odbočili a bylo třeba vrátit se přes duny. To nás stálo dalších pár minut,“ dodává navigátor František Tomášek.  

Do cíle tak Macíkův vůz dojel jako druhý. „Jsme v pořádku v cíli, to je hlavní, a zítra na to šlápneme. Už víme, že to bude drsná jízda, ale těšíme se na ni. Úvodní etapa byla náročná, vedla v kamení, po skalách, kamion se tam jen těžko vešel. Chvílemi to vypadalo dost nebezpečně, ale já mám technické tratě rád,“ vzkazuje Martin Macík. Důležité také je, že týmový speciál Karel jede výborně. Po 1. etapě nepotřeboval zásadnější servis, vše funguje, jak má. Druhá etapa odstartovala v neděli a přinesla menší drama. Cíl závodu na posádky čeká ve středu 9. 10. Držme klukům palce!

Zlaté české ručičky zasáhly v 2. etapě

Málokdo čekal, že by na Rallye du Maroc s Martinem Macíkem a týmem Big Shock Racing byla nuda, ale že závod bude od začátku takové drama netušil nikdo. Co se stalo? Druhou etapu měl Macíkův kamion dobře rozjetou, ale pak nečekaně zaparkoval na 70. km. Jak komentoval Martin Macík: „Něco se děje v převodovce,“. Po rozebrání Karla v bivaku se ukázalo, že šlo o vadu materiálu. Selhal jeden z repasovaných dílů. Posádka tak zůstala stát uprostřed pouště. Závodníci odmontovali kardan, aby mohli být odtaženi na lanu. A díky odhodlané pomoci Jaroslava Valtra, kterému tímto moc děkujeme, se dostali na silnici. Odtud je asistence odtáhla asi 80 km zpět do bivaku. A okamžitě začala akce. Potřebný náhradní díl nebyl na skladě. Proto šéf týmu Martin Macík začal žhavit telefony a mechanici se rozjeli po okolních městech a vesnicích, aby sehnali vše potřebné. Díky neuvěřitelným schopnostem všech zúčastněných, zejména pak Ládi Fajtla, se součástku nakonec podařilo získat. „Nebyl to sice úplně přesný kus, který bychom potřebovali, nebyl nový, ale Češi si vždycky dokážou poradit,“ popisuje mechanik David Švanda.  V noci začaly práce na převodovce a ráno kolem 4. hodiny mohli mechanici oznámit, že Karel je připraven. V pondělí dopoledne se tak pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda mohli vydat do 3. etapy Rallye du Maroc dlouhé přes 270 km. Za nedokončení etapy posádka obdržela velkou penalizaci, ale může pokračovat. „Důležité je, že se Karlova slabina odhalila včas a neprojevila se až na Dakaru. Big Shock Racing bojuje dál, sbíráme nové zkušenosti, František může pilovat navigaci, která je identická s dakarskou, zvyká si na letošní novinky. Dál testujeme Karla, a hlavně se u toho dobře bavíme,“ shrnul aktuální dění v Maroku Martin Macík.                 

Pro všechny příznivce Dakaru byla založena Facebooková skupina a instagramový profil @posedlidakarem, kde je možné s týmem Big Shock Racing sledovat nové informace, diskutovat a držet palce všem českým závodníkům.