Komu se podaří zahrát si počítačovou hru, kterou před pár měsíci na vlastní kůži prožil?

Je super, že po tolika letech je tu zase nová hra z prostředí dálkových závodů – Dakar 18. Všichni fanoušci motorsportu, včetně mě, hořeli zvědavostí, jak se vývojáři se simulací Dakaru 2018 porvali. To nešlo nevyzkoušet.

Přiznám se, že jako malý jsem pařil kde co. Colin McRae Rally, nebo jak se to jmenovalo, bylo úplně top. Ale od chvíle, kdy jsem ve svých 23 letech vyjel do svého prvního opravdového Dakaru, na virtuální dobrodružství už nezbývalo tolik času. Přeci jen, naživo je to větší adrenalin. Ale v poslední době jsem uvažoval o pořízení simulátoru, abych mohl trochu virtuálně potrénovat. Zajímalo mě, jak se hra bude blížit realitě, kam se pánům vývojářům podařilo dojít. Proto, jakmile jsem našel volnou chvilku, zasedl jsem k PSku a vyjel na průzkum Dakaru 18. Pojďme to vzít po pořádku…

Grafika:

Dokud jsem se nedostal k samotnému závodu, tedy prvnímu tutorialu, a následně k první etapě, všechno vypadalo dobře. Bohužel, samotná jízda je v grafice cesta zpět o pár let (tipuji dle svých skromných zkušeností). Detaily nejsou propracované, barvy ujdou, ale to je vše. Bohužel grafika podle mě trochu kazí celkový dojem ze hry. Přitom právě tady vidím velký potenciál.

Ovládání:

Na ovládání jsem se samozřejmě těšil, vzhledem k tomu, že sám řídím a závodím několik let, věděl jsem, že převést reálné řízení do virtuální reality bude oříšek. V poslední době jsem občas zkusil pár „motorsport“ her a byl jsem mile překvapen, kam až se vývojáři dopracovali. Zdá se ale, že v Dakaru 18 si ještě nechali jisté rezervy pro zlepšení. Terén a jeho různé podoby se asi těžko simulují, jinak si to nedokážu vysvětlit. Hned na začátku jsem zkusil buggynu od MINI a už od startu jsem ji nemohl přimět, aby jela rovně. Ovladatelnost motorky ušla (nemám moc zkušeností) a kamion byl až moc těžkopádný a vlastně moc nezatáčel. Možná to bylo tím, že jsem jel s konkurenčním MAZem, a těm to hold asi tak dobře nefunguje. Franta je prostě jiná liga! :)) Pokud si ale vyberete lepší káru nebo motorku, není to tak hrozné. K virtuálnímu řízení musíte přistupovat s rezervou, opravdová realita v jihoamerickém závodě je hrozně komplikovaná, ještě chvilku potrvá, než se ji povede přenést do hry. Snaha vývojářů je minimálně dobrým prvním krokem!

Navigace:

Ta to všechno zachránila! 🙂 Moje první hláška byla: “tohle musíme dát Ferrymu, aby se naučil navigovat”! 🙂 Normálně mi spadla brada nadšením, když jsem zjistil, že jde o reálnou navigaci, jakou máme v závodě, a že i ve hře můžete jet úplně kam chcete, jen pak prostě nenajdete cestu zpět! Jakožto velký profík jsem si rovnou zvolil tu nejtěžší verzi (expert), která se odlišuje právě náročnou navigací, a můžu vám říci, že jsem dojel do cíle první etapy na posledním místě, a hlavně bez několika kontrolních bodů, o kterých to vlastně všechno je! Takže moje dobrá rada zní: určitě na začátku zbystřete, vše si poslechněte, projděte tutorialy a začněte s ROOKIE verzí. Rychle zjistíte, co a jak. Pamatujte si, že nejtěžší navigace je v dunách a navigátor mluví příliš pomalu!!! 🙂 Za navigaci tedy dávám hře velký palec nahoru, tou si mě opravdu získala.

Herní zážitek:

Pokud bych měl hru ohodnotit objektivně na škále od 1 do 10 (nejlepší) tak bych zvolil 6-7. Vím, může to znít pro někoho jako hodně nebo zase málo, ale opravdu to nebude jednoduché, přiblížit se realitě. A za náročnost navigace dávám 10 bodů. Grafika se dá překousnout, ale ta ovladatelnost mi občas hodně vadila.

 

Každopádně, hra mě hned vtáhla do děje. Jak by ne, trasu jsem si před pár měsíci projel v reálu, takže mi hned naskočila spousta vzpomínek! 🙂 Za mě určitě vydařený start a těším se na pokračování, DAKAR 19. Doufám, že je v plánu!