Posádka týmu Big Shock! Racing po výborně rozjetém úvodu předčasně opouští závod Abu Dhabi Desert Challenge, 2. podnik světového poháru World Rally-Raid Championship. Pilota Martina Macíka v dunách 2. etapy zradila převodovka. Přesto si tým z pouštní dálkové rally odváží spoustu zážitků, cenné zkušenosti i poznatky k dalšímu vývoji nových strojů. Ty mechanici využijí hned po návratu domů. V soutěži dál pokračuje kamion týmu Project 2030, sestrojený v Sedlčanech týmem MM Technology Martin Macíka staršího. Všichni se těší na příští závodní zastávku, kterou bude Baja Aragon.          

Slibný rozjezd

Abu Dhabi Desert Challenge byl prvním závodem po Dakaru. Týmy techniku do Dubaje zasílaly přímo ze saudskoarabské Džiddy. Mechanici tak měli na přípravu speciálů zhruba týden – těsně před nedělním startem. Zdálo se, že vše jde podle plánů. Úvodní etapa se Martinovi Macíkovi, Františku Tomáškovi a Davidovi Švandovi skvěle vydařila. „Od začátku do konce jenom písek. Nádherné obrovské výjezdy dun. Padali jsme do trychtýřů, hledali jsme si cesty, vyhýbali se zrádným srázům, které se objevovaly na poslední chvíli, museli jsme zvládnout vysoké teploty v kabině. Takové závody je potřeba zažít, hodně se v nich naučíte. A poušť je tu opravdu nádherná,“ popisoval Martin Macík v cíli.

Následoval mazec. Ale jsme rádi, že jsme ho zažili 

I 2. etapu posádka týmu Big Shock! Racing rozjela slibně. Ale zhruba v polovině speciálky, závod pro sedlčanskou posádku nabral nečekavý vývoj. „Zůstali jsme viset v duně. Chtěli jsme scouvat, ale nešlo to. Zjistili jsme, že se nám na převodovce zasekla dvojka a auto jede jen dopředu. Tam byl ale obrovský kopec písku, který nešel vyjet. Takže jsme vzali lopaty a kopali koleje. Museli jsme vypnout motor, aby nás převodovka netáhla dopředu, a tlačili jsme Karla dolů z duny. To se nám dařilo – asi do poloviny kopce. Dál to nebylo možné. Zkoušeli jsme, co se dalo. Vymontovali jsme i kardan. Nakonec jsme zavolali pořadatele a ti nás stáhli navijákem. Zjistili jsme, že můžeme jet jen dopředu – na dvojku. Sjeli jsme na silnici a tam se potkali s naším asistenčním kamionem. Byl to mazec, ale zároveň další velká zkušenost,“ popisuje Martin Macík. Po příjezdu do bivaku se mechanici hned pustili do práce. Ale automatickou převodovku se bohužel nepodařilo opravit a pro tým Big Shock! Racing tak závod končí. „Přesto jsme rádi, že jsme to všechno zažili. Ujeli jsme přes 400 km v extrémně náročných dunách, které jen tak někde nenajdete. Testovali jsme několik novinek, aby táta mohl postavit ten slibovaný nový kamion. A příště se sem rádi vrátíme, duny jsou tu nádherné,“ řekl Martin Macík, který už se těší na Baja Aragon a Rallye du Maroc, soutěže, které jsou na programu příště.

Aktuality, zajímavosti a videa týmu Big Shock! Racing také na:      

http://www.facebook.com/bigshockracing
https://www.facebook.com/martinmacikjr
https://www.instagram.com/bigshockracing
https://www.instagram.com/martinmacikjr