Mates je rychlejší, než jsem byl já

říká Martin Macík starší o výkonech syna při jeho dakarské premiéře v roli řidiče

I když kvůli technické závadě nedojeli do cíle, je šéf týmu KM Racing Martin Macík starší s výkonem posádky kamionu Liaz, v němž na Rallye Dakar usedl poprvé za volant jeho pětadvacetiletý syn, spokojený.

Co říkáš Martinovu vystoupení?
Jsem pokojený s tím, jak Mates jede. To bezesporu. Nečekal jsem, že mu to tak půjde. Důležité je, že ho to baví. Mrzí mě, že nedojel, ale to nemohl ovlivnit.

Martin je temperamentní mladík, nemusel jsi ho v některých situacích krotit?
Ne, myslím, že ne. Samozřejmě jsem z jeho premiéry měl určité obavy. Tak to je, ale krotit jsem ho nemusel. Jede hodně rychle, ale auto není zvenku vůbec opotřebované. Je úplně netknuté, snad neměl žádný větší karambol.

Když si vzpomeneš na svou poslední dakarskou účast v roce 2010 korunovanou čtvrtým místem, jak se tahle vytrvalostní soutěž změnila?
Proti minulosti jsou měřené úseky dvojnásobně kratší, takže se jezdí nepoměrně svižněji. Trucky neskutečně přidaly na tempu a piloti, kteří jezdí na Dakar stabilně, se vylepšují a zrychlují. To je vidět, ale hlavně jde dopředu technika.

Jak si rychlostně vede Martin?
Mates je rychlejší, než jsem byl já. O tom není pochyb. Jsem o tom přesvědčený.

Co bude potřeba, aby KM Racing uspěl na příštím Dakaru?
K tomu vede jedině cesta přes poctivou přípravou. Stavíme nový kamion a plánujeme účast v dalších závodech. Na jaře nás čeká tradiční testování v Tunisku, další letní měsíce dojde k ostré konfrontaci při Baja Espana a Baja Hungaria. Na říjen je v plánu Rally Oil Lybia Maroko. Na příštím Dakaru chceme být zase o kus lepší.

KM Racing Media / min