Jen pár hodin po návratu z Rallye Dakar, kde jako týmový fotograf doprovázel tým KM Racing a pořídil další spoustu nezapomenutelných snímků, převzal Petr Lusk opět prestižní ocenění Zlaté oko 2014 za nejkrásnější motoristickou fotografii roku 2013. V devítileté historii soutěže, která jako obvykle doprovází předávání Zlatých volantů, je Petr teprve druhým českým fotografem, který dokázal prvenství v této anketě obhájit.

Vítězný snímek nese název Ruskou pouští a zobrazuje osobitou a originální scenérii z posledního ročníku Silk Way Rally, kterak skákající Kamaz Dmitrije Sotnikova míjí hromadu kostí ze zvířete, které v astrachaňské poušti položilo svůj život. Život fotografický spojil Petr Lusk s automobilovými soutěžemi – řadu let je oficiálním fotografem na soutěžích rallyového mistrovství světa, poslední rok byl dokonce oficiálním fotografem továrního týmu Škoda a od roku 2009 pravidelně doprovází při dálkových soutěžích tým KM Racing. Jeho fotografie se staly ozdobou hned několika fotografických knih, které KM Racing k Rallye Dakar vydal. Vítězný snímek zdobí dosud poslední publikaci KM Racingu s příhodným názvem “KM, chápeš?”

Dodejme, že Petr byl takto oceněn druhý rok po sobě – v loňském ročníku vyhrál jeho snímek On mě srazil –  rovněž z prostředí Rallye Dakar (ročník 2012), popisující často diskutovaný a emotivní okamžik kolize Stephana Peterhasela s jedním z motocyklistů uprostřed říčního brodu.

Nezbývá než se těšit na publikaci Petrových snímků z Rallye Dakar 2014 a věřme, že z nich vybere další úchvatnou dakarskou kompozici, která zaujme porotce soutěže o Zlaté oko i příští rok. Ocenění Petr převzal z rukou majitele dlouholetého partnera soutěže firmy Foto Škoda Milana Škody v rámci Zlatého večera motoristického sportu, který se konal 21. ledna 2014.

KM Racing Media / Jiří Vintr