Šéf týmu Big Shock Racing Martin Macík starší pro vás popsal čilý ruch, který právě probíhá v sedlčanských dílnách. Proč je třeba uvolnit část prostor v dílnách? Jak karanténa ovlivňuje práci na závodních strojích? Jaké změny mechanici provedli na Karlovi? A jak to vypadá s úplně novým kamionem? Zjistěte, co se během karantény odehrává v zázemí týmu Big Shock Racing!      

Martine, co se aktuálně děje v sedlčanských dílnách? 

Všichni jsme zdrávi a pracujeme na nové sezoně. Využili jsme přestávku ke zvětšení prostor pro nový projekt, který připravujeme. Vyhazujeme nepotřebné věci a připravujeme prostory pro novou technologii. 

Pracujete na Karlovi? Co konkrétně upravujete?

Karel, díky nucené přestávce, prochází větší údržbou, která původně byla plánována až po testování. Upravuje se nástavba pro odlehčení a snadnou manipulaci s rezervami, umístění hasících přístrojů a zjednodušení přístupu. Probíhá test motoru a výměna manuální převodovky za novou, zatím stejného typu. Největší změnu zaznamenalo nové pérování, a to za účelem unifikace celého systému. Vzhledem k podmínkám v Saudi, kde je větší zima a písek má jinou strukturu, musíme upravit povrchové lakování dílů a některé materiály. Auto se vrátilo z Dakaru kompletně opískované.

Jak karanténa ovlivňuje práci mechaniků?

Vzhledem k tomu, že se snažíme dodržovat vnitřní disciplínu, setkáváme se jen a pouze v kolektivu lidí našeho závodního týmu. A tak nás nucená karanténa zatím při práci v dílnách příliš neomezuje. Zásadně ale ovlivňuje naši činnost a oblasti businessu. V tomto období jsme každý rok pořádali množství eventů pro jednotlivce i firmy, připravovali jsme besedy a akce s fanoušky či partnery. To nám bude v letošním roce chybět.

Jak daleko jste se stavbou nového kamionu?

Vzhledem k době koronavirové, a tím pádem možnosti práce na Karlovi, se projekt nového závodního kamionu realizuje zatím v PC a ve výrobních dílech. Připravovaný speciál bude mít oproti Karlovi hodně úprav a jsme nuceni vyrábět některé díly nově. Rám a celý podvozek je hotový a připravený na montáž nových dílů. Stejný podvozek jsme dodali také do Holandska, kde bude vznikat obdobný dakarský stroj. Až bude Karel kompletně v závodní kondici, rozjede se znovu práce na novém závoďáku.

Jaké s ním máte plány?

Plány byly jasné, Dakar 2021, ale teď se nám situace změnila a musíme vše posunout o dobu trvání tohoto omezení. Přeci jenom, jsme navázaní na akce ve světě, včetně příjmů a výrobních dílů. Vše se mírně zpožďuje…

Chystají se v týmu nějaké novinky?

Ano, docela veliké, už od listopadu děláme na novém projektu. Jakmile pomine doba koronavirová, budeme připraveni ho představit.

Jak v současné chvíli vidíte vývoj letošní závodní sezóny?

Neumím věštit ze skleněné koule, ale věříme, že se tento zlý sen otočí, virus zmizí, jako ostatní jemu podobné, a pořadatelům se bude chtít uspořádat plánované závody. Těšíme se na léto a podzim, musí se závodit…