Na sedačku navigátora v kabině soutěžní liazky usedne ostřílený dakarský matador Míla Janáček

I když na všech dosavadních letošních akcích v sestavě závodního kamionu Liaz figuroval na místě navigátora Marian Orlický, rozhodla se stáj KM Racing udělat na tomto postu změnu. Novým členem posádky Martina Macíka mladšího se stal Míla Janáček, který se v minulosti objevoval na Rallye Dakar v roli novináře a později po boku několika řidičů jako jejich navigátor. KM Racing s ním počítá právě na nadcházející dakarskou soutěž.

„Marian státnicemi dokončil strojařské studium a dostal pracovní nabídku, která nešla odmítnout. V takovém případě je nereálné, aby ho firma v lednu pustila na měsíc do Jižní Ameriky. Proto jsme začali hledat náhradní řešení. V úvahu přicházeli tři navigátoři, z nich měl nejvíc zkušeností Míla, a proto jsme po něm sáhli. Navíc ho osobně znám od roku 1998, takže toho o sobě hodně víme,“ vysvětlil situaci týmový šéf Martin Macík starší.

„Potěšilo mě, že mě stáj KM Racing oslovila, i když jsem poslední tři roky kvůli pracovním a rodinným povinnostem na Dakaru chyběl,“ uvedl k angažmá Janáček. „Směrem k týmu si uvědomuji velkou odpovědnost. Do prosincového odletu do Argentiny se budu muset dostat do patřičné fyzické formy a udělám maximum proto, abych mladého Martina donavigoval až do cíle,“ říkal.

„S Rallye Dakar mám zkušenosti z kategorie osobáků i náklaďáků. Navigovat se nezapomíná, věřím, že chytím správný rytmus a rychle se do toho dostanu. Navíc jsem v minulých letech objel jako navigátor pár soutěží typu Baja a dálkových závodů pro amatéry v Africe,“ pokračoval zkušený dakarista.

„Na rok 2015 jsem uvažoval o dakarském návratu a tak mi nabídka, které si skutečně vážím a jež může mít i zajímavou perspektivu, přišla velice vhod,“ sdělil čtyřicetiletý Janáček, který se jako navigátor zúčastnil Rallye Dakar čtyřikrát.

Řidič liazky Martin Macík mladší si výběr Míly Janáčka pochvaluje. „Poznal jsem ho na Dakaru a Silk Way Rally. A navigovat osobák v první desítce při různých podnicích cross country, to už se musí umět. Probírali jsme různé možnosti a díky zkušenostem je Míla určitě tou nejlepší volbou. Jsem spokojený,“ nezastíral Martin.

KM Racing Media / min

4. senegal_065386 Dakar 2010